Pozwól mi marzyc...

By | 4/14/2015 1 comment


My rodzice zabijamy w dzieciach wyobraźnie. Chcemy żeby twardo stąpały po ziemi... Nie pozwalamy bawić się na niby, robimy wszystko za nie. A wyobraźnia jest elementem dzieciństwa, to ona nadaje temu okresowi magiczność... Pozwala przenieść się w świat pełen przygód, zabaw w których Zwykle rzeczy maja niezwykłe moce. Podajemy wszystko na tacy, nie wymagamy zabawy. Włączamy bajkę i mamy spokój - nie mówię, że to złe, wszystko jest dobre, ale w umiarze. Olivier też ogląda bajki, jak bym mu nie wyłączała to pewnie oglądał by cały dzień.

Olivier uwielbia zabawy na niby, ale jak bym mu tego zabroniła nie robiłby tego. Często pożycza ode mnie takie mieszadło od blendera udaje, ze miksuje a potem pyta czy coś mówiłam jak było głośno. Często mówi do kogoś "ale tak na niby" rozumie i zna znaczenie tych słów, pozwalamy mu marzyć, fantazjować bo to coś co w życiu małego człowieka jest bardzo ważne. 

Czytanie dzieciom książek! Pobudza wyobraźnię do działania, dziecko wyobraża sobie bohaterów, sytuacje i opisane miejsca. (Czytanie ma wiele różnych pozytywnych cech) 

Wyobraźnia rzutuje na wielu rzeczach w późniejszym rozwoju. Dzieci bez wyobraźni nie potrafią napisać opowiadania myślą zbyt realnie, dla nich jest tylko tu i teraz. Często podaje dzieciom pomysły na opowiadania, bo one wyręczane przez dobrodziejstwa XXI wieku nie potrafią fantazjować, oczywiście nie wszystkie ale niestety tak jest. Większość z nich używa moich podpowiedzi w swoich dziełach...

„Moje dziecko nie potrafi się bawić” – jeżeli zabroniłaś/eś zabawy butelką, która miała być samochodem, krzesło nie może być pociągiem,a łóżko łodzią to dziecko nie próbuje, bo mama/tata zabronili. Przyłącz się do zabawy! U nas kanapa jest wyspą, a na podłodze pływają rekiny i krokodyle, Oli udaje, że spada a my go wciągamy – ile się naśmiejemy przy tym :)

 „Zdarza się, że narzekamy, że dzieci mają bujną wyobraźnię, że wymyślają niestworzone historie. Nie zawsze jednak wyobraźnia dziecka musi być wykorzystana w negatywny sposób. Jeśli potrafi ono wyobrazić sobie różne sytuacje, miejsca, postacie, może dzięki temu pomóc sobie w pozbyciu różnych kłopotów, lęków czy niepokojów.”*

Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Ale była super zabawa - widać po zdjęciach. Moje chłopaki też często wymyślają zabawy. Ostatnio weszłam do pokoju a oni krzyczą mamo wskakuj na fotel bo się utopisz . To była jedyna wyspa na morzu ;-) :-)

    OdpowiedzUsuń

Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz po sobie ślad :)
Pamiętaj w sieci nie jesteś anonimowy :*